Сайт працює у тестовому режимі

Офіційний вебсайт

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

Зверенння успішно відправленно

Вибори сільських, селищних, міських голів

01.09.2020 - 12:03

Комісія продовжує графічну експрес-презентацію основних аспектів організації та проведення місцевих виборів.

Інфографіка розроблена на запит Центральної виборчої комісії в межах проєкту Ради Європи “Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні”.

Сьогодні пропонуємо розʼяснення щодо організації та проведення виборів сільських, селищних, міських голів.

Вибори сільського, селищного, міського голови проводяться в єдиному одномандатному сільському, селищному, міському виборчому окрузі, який охоплює всю територію відповідного села, селища, міста або територію сільської, селищної, міської територіальної громади.

При цьому вибори сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч осіб) проводяться за мажоритарною системою відносної більшості, а вибори міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) – за мажоритарної системою абсолютної більшості.

Виборча система, за якою проводяться вибори, визначається виходячи з кількості виборців, які мають право голосу на відповідних виборах, станом на перший день місяця, що передує місяцю, в якому розпочинається виборчий процес з відповідних місцевих виборів.

Єдиний одномандатний міський виборчий округ з виборів міського голови у містах з районним поділом поділяється на територіальні виборчі округи, межі яких збігаються з межами районів у місті.

Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій або шляхом самовисування.

Особа може бути висунута кандидатом на посаду лише одного сільського, селищного, міського голови від організації політичної партії або в порядку самовисування.

Особа, висунута кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), може одночасно бути висунута кандидатом у депутати до відповідної сільської, селищної, міської ради та/або до відповідної обласної ради.

Особа, висунута кандидатом на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) може одночасно бути висунута кандидатом у депутати тільки до відповідної міської ради.

Обласна організація політичної партії може висунути не більше ніж по одному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови (сіл, селищ, міст, що входять до складу відповідної області згідно з адміністративно-територіальним устроєм).

Районна організація політичної партії може висунути по одному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, що входять до складу цього району згідно з адміністративно-територіальним устроєм.

Районна організація політичної партії не може висувати кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, якщо відповідна обласна організація цієї політичної партії згідно з адміністративно-територіальним устроєм ухвалила рішення про висунення таких кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Міська організація політичної партії може висунути одного кандидата на посаду міського голови.

Міська організація політичної партії також може висунути по одному кандидату на посади сільського, селищного, міського голови (сіл, селищ, міст, що входять до складу цього міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм).

Міська організація політичної партії не може висувати кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, якщо відповідна обласна організація цієї політичної партії згідно з адміністративно-територіальним устроєм ухвалила рішення про висунення таких кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі організацією політичної партії відбувається на її конференції, зборах у порядку, встановленому статутом партії.

У разі висування на конференції, зборах організації партії кандидатів на посади сільських, селищних, міських голів більше ніж однієї сільської, селищної, міської територіальної громади рішення щодо кожного кандидата приймається окремо.

Громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України та право бути обраним сільським, селищним, міським головою на місцевих виборах, може самовисунутися кандидатом на посаду відповідного голови шляхом подачі заяви про самовисування до відповідної територіальної виборчої комісії.

До заяви про самовисування додаються документи, передбачені частиною другою статті 224 Виборчого кодексу України.

Текст виборчого бюлетеня для голосування у єдиному одномандатному виборчому окрузі викладається державною мовою і розміщується  на одному аркуші та лише з одного боку.

У виборчому бюлетені зазначаються:

  • порядкові номери, під якими в алфавітному порядку включені до виборчого бюлетеня зареєстровані кандидати на посаду голови;
  • прізвища, власні імена (усі власні імена), по батькові (за наявності) кандидата на посаду голови;
  • суб’єкт висування кандидата на посаду голови, у разі, якщо кандидат висунутий шляхом самовисування, міститься позначка “самовисування”;
  • відомості про рік народження, посаду, місце проживання кандидата на посаду голови.

Праворуч від порядкового номера та прізвища кожного кандидата розміщується порожній квадрат. Виборець може проголосувати лише за одного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, поставивши позначку «плюс» (+) або іншу в квадраті напроти  прізвища кандидата за якого голосує.

Якщо виборець проголосував більше ніж за одного кандидата на посаду голови – виборчий бюлетень недійсний.

Якщо виборець не проголосував за жодного з кандидатів на посаду голови або неможливо встановити зміст його волевиявлення – виборчий бюлетень недійсний.

Обраним сільським, селищним, міським (міста з кількістю виборців до 75 тисяч осіб) головою вважається кандидат, який за результатами голосування виборців отримав найбільшу порівняно з іншими кандидатами на цю посаду кількість голосів виборців.

Обраним міським (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше осіб) головою вважається кандидат, за якого  подано більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.

Міська (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) територіальна виборча комісія приймає рішення про проведення повторного голосування, якщо до виборчого бюлетеня на виборах міського голови було включено більше двох кандидатів на посаду міського голови і за підсумками голосування в день виборів жоден із них не отримав більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.