ЦВК РОЗГЛЯНУЛА ОКРЕМІ ПИТАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ДВОХ ОВК

21 липня відбулось третє засідання Центральної виборчої комісії, яке провела Голова Комісії Тетяна Сліпачук.

До Комісії 21 липня 2019 року надійшла інформація щодо бездіяльності окружної виборчої комісії ОВО № 94, яка полягала, зокрема, у не розгляді  подань про заміну членів ДВК від Політичної партії "ОБ’ЄДНАННЯ САМОПОМІЧ", депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання, та Політичної партії "ОБ’ЄДНАННЯ САМОПОМІЧ", а також інших питань діяльності виборчої комісії, у зв’язку з відсутністю необхідної кількості членів комісії для проведення засідання.

Враховуючи вказані обставини, постановою ЦВК від 21 липня 2019 року № 1793 "Про окремі питання діяльності окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" було скликано засідання зазначеної комісії у її приміщенні на 8 годину 21 липня 2019 року та зобов’язано розглянути питання щодо внесення змін до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, а також не пізніше 11 години 21 липня 2019 року поінформувати ЦВК про виконання вказаної постанови.

Проте у встановлений Комісією строк вказану постанову ЦВК зазначеною ОВК виконано не було.

Водночас 21 липня 2019 року о 14 годині 30 хвилин відбулось засідання цієї ОВК, на якому було розглянуто питання щодо внесення змін до складу ДВК на підставі вищевказаних подань та ухвалено відповідні рішення, що підтверджується надісланою до Комісії копією протоколу вказаного засідання.

Разом з тим, невиконання ОВК № 94 рішення Комісії у встановлений нею строк потягнуло за собою порушення прав суб’єктів виборчого процесу та дестабілізувало роботу дільничних виборчих комісій. Також вказана ОВК вчасно не передала Комісії інформацію про кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці, на момент початку голосування, у тому числі кількість виборців у витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування.

Враховуючи викладене, Комісія визнала протиправною бездіяльність ОВК ОВО № 94 щодо виконання постанови ЦВК від 21 липня 2019 року № 1793.

Також Комісія наголосила зазначеній комісії на недопустимість порушення законів України та актів Центральної виборчої комісії під час реалізації повноважень з підготовки і проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року та організації своєї роботи. А також звернула увагу членів цієї комісії на кримінальну відповідальність за ухилення члена виборчої комісії у роботі комісії без поважних причин.

Окрім того, Комісія розглянула окремі питання діяльності окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207.

Зокрема, до ЦВК надійшли скарги окремих суб'єктів виборчого процесу щодо порушень, на їх думку, порядку доступу до приміщення, де розміщена серверна кімната, обладнана для роботи системного адміністратора щодо передачі за допомогою спеціального зв'язку та Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори" актуальної інформації до ЦВК щодо ходу та результатів виборів.

На звернення ЦВК Головне управління Національної поліції в Чернігівській області поінформувало Комісію про те, що в указаному приміщенні було виявлено встановлені камери відеоспостереження. За повідомленням органу поліції вказану систему відеоспостереження було надано в безоплатне користування та безпосередньо встановлено Молодіжною громадською організацією "Молодіжна міська рада". При цьому Корюківська міська рада Чернігівської області дозволу на це не надавала.

Також до ЦВК надійшли пояснення окремих членів вказаної ОВК, у яких було зазначено, що встановлення відеокамер у приміщенні ОВК зумовлює можливість незаконного впливу на її роботу. Таким чином голова цієї виборчої комісії унеможливлює організацію роботи ОВК відповідно до вимог виборчого законодавства, своїми діями допускає можливість втручання у виборчий процес сторонніх осіб, що може мати наслідком спотворення результатів голосування на позачергових виборах народних депутатів України.

Своєю чергою Комісія зазначила, що ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, крім випадків, передбачених законом. При цьому встановлення систем відеоспостереження в приміщеннях окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України законом та актами Центральної виборчої комісії не передбачено.

Враховуючи викладене, Комісія скасувала протокольне рішення ОВК ОВО № 207 у частині організації та погодження ведення відеоспостереження в онлайн режимі, вивчення можливості запису з камер відеоспостереження, зміст якого занесено до протоколу засідання вказаної виборчої комісії від 15 липня 2019 року № 16.

ЦВК зобов’язала вказану ОВК привести у відповідність з вимогами Закону України "Про вибори народних депутатів України" та постановами Центральної виборчої комісії надані їй приміщення і забезпечити виконання вимог указаного закону стосовно заборони втручання сторонніх осіб у роботу комісії.

Також цій виборчій комісії наголошено на необхідності неухильного дотримання вимог законів України та актів ЦВК під час реалізації повноважень з підготовки і проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року та організації своєї роботи.

Відділ взаємодії із засобами масової інформації
Секретаріату Центральної виборчої комісії

21.07.2019 р.