НЕОБХІДНІСТЬ ЗАЗНАЧЕННЯ ЦВК ОРІЄНТОВНОЇ ЗАГАЛЬНОЇ КІЛЬКОСТІ ВИБОРЧИХ БЮЛЕТЕНІВ З УРАХУВАННЯМ БІЛЬШОГО РЕЗЕРВУ ЗУМОВЛЕНА ОСОБЛИВОСТЯМИ ЧИННОГО ЗАКОНОДАВСТВА

Як відомо, відповідно до частини 8 статті 80 Закону України "Про вибори народних депутатів України" виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі та в одномандатному окрузі для кожної виборчої дільниці кожного одномандатного округу виготовляються у кількості, що на 0,5 відсотка перевищує кількість виборців, які включені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці відповідного одномандатного округу, з можливим відхиленням зазначеної кількості з урахуванням кратності розміщення виборчих бюлетенів в межах поліграфічного листа при їх виготовленні.  Виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі для кожної закордонної виборчої дільниці виготовляються у кількості, що на 0,5 відсотка перевищує кількість виборців, які включені до списку виборців на відповідній закордонній виборчій дільниці, з можливим відхиленням зазначеної кількості з урахуванням кратності розміщення виборчих бюлетенів в межах поліграфічного листа при їх виготовленні.

Згідно даних Державного реєстру виборців станом на 13 червня 2019 року на виборчих дільницях, де буде організовано та проведено голосування на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, кількість виборців становить 29 916 271 особу, у тому числі на закордонних виборчих дільницях – 443 693 особи.

Окрім того, при замовленні бюлетенів необхідно передбачити виготовлення такої кількості додаткових бюлетенів:

– для голосування на спеціальних виборчих дільницях, утворених на постійній основі (лікарні, установи виконання покарань), виборців та членів ДВК на цих дільницях – 303 892 (ліжко місць) + 15 536 (кількість членів ДВК на цих дільницях);

– для голосування на спеціальних виборчих дільницях, утворених на тимчасовій основі, виборців та членів ДВК на цих дільницях – станом на 13 червня 2019 року  утворена одна така дільниця з кількістю виборців 1000 осіб + 16 членів ДВК.

Таким чином, при розрахунку потреби у виборчих бюлетенях необхідно виходити з наступного:

– розрахункової кількості виборців при голосуванні в загальнодержавному виборчому окрузі – 30 236 715 осіб;

– розрахункової кількості виборців при голосуванні в одномандатних виборчих округах – 29 793 022 (30 236 715 – 443 693) особи. Адже 443 693 виборців на закордонних виборчих дільницях, відповідно до виборчого закону, голосуватимуть лише в загальнодержавному виборчому окрузі.

Із урахуванням 0,5% резерву бюлетенів та кратності розміщення виборчих бюлетенів у межах поліграфічного листа під час їх виготовлення має бути виготовлено 30 477 276 бюлетенів для голосування у загальнодержавному виборчому окрузі та 30 033 583 бюлетені для голосування у одномандатних виборчих округах.

На засіданні тендерного комітету Центральної виборчої комісії під час застосування переговорної процедури закупівлі відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" 14 червня 2019 року проведено переговори із державним підприємством "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" щодо закупівлі послуг з виготовлення та пакування виборчих бюлетенів.

Орієнтовна загальна кількість виборчих бюлетенів з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року – 63 611 464 примірники, що більше від вищезазначеної орієнтовної потреби у виборчих бюлетенях.

Відповідно до частини третьої статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі" з 26 червня 2019 року Комісія має право укласти договір із указаним підприємством на орієнтовну загальну суму – 281 845 240,80 грн.

Водночас передбачається укладення Комісією договору із врахуванням більшого резерву виборчих бюлетенів. Це зумовлене наступним:

– до дня голосування може змінитись кількість необхідних додаткових бюлетенів, зокрема, у зв’язку зі створенням спеціальних виборчих дільниць на тимчасовій основі (на виборах Президента України таких дільниць було 51, на даний час створена поки що одна. Кінцевий термін утворення таких дільниць – 1 липня 2019 року);

– можливі випадки, коли Комісія буде змушена здійснювати передрук виборчих бюлетенів (зокрема, під час виборчого процесу позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року частково було зіпсовано бюлетені виборчими комісіями шляхом проставлення печатки іншої виборчої дільниці або неправомірним проставленням виборчими комісіями штампу "Вибув").

Необхідність зазначення Комісією орієнтовної загальної кількості виборчих бюлетенів з урахуванням більшого резерву зумовлена особливостями чинного законодавства України про закупівлю товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади, оскільки, враховуючи положення частини четвертої статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі", у замовника відсутня можливість збільшення обсягів закупівлі та вартості договору після його підписання за результатами застосування переговорної процедури у разі виникнення такої необхідності.

Разом з тим, у разі виникнення необхідності у закупівлі Комісією додаткової кількості виборчих бюлетенів часу для проведення повторної процедури закупівлі, враховуючи встановлені Законом України "Про публічні закупівлі" строки, буде недостатньо, зважаючи на швидкоплинність виборчого процесу.

Відділ взаємодії із засобами масової інформації
Секретаріату Центральної виборчої комісії

17.06.2019 р.