Центральна виборча комісія продовжує підготовчу роботу щодо забезпечення виконання Закону України „Про Державний реєстр виборців”, прийнятого 22 лютого 2007 року. Загалом цей Закон набирає чинності з 1 жовтня 2007 року, проте його організаційні положення, що стосуються реалізації цього документу, актуальні вже з дня опублікування і потребують цілої низки заходів та процедур.
Державний реєстр виборців представляє собою автоматизовану інформаційно-телекомунікаційну систему (банк даних), яка призначена для зберігання, обробки даних, що містять передбачені Законом відомості, та користування ними, і створюється для забезпечення державного обліку громадян України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, та ведення персоніфікованого обліку виборців.
Відповідно до частини другої статті 14 цього Закону розпорядником Реєстру визначено Центральну виборчу комісію. Для забезпечення виконання функцій розпорядника Реєстру Центральною виборчою комісією утворюється Служба розпорядника Державного реєстру виборців.
Відтак за дорученням Голови ЦВК Ярослава Давидовича Комісією вже підготовлено проект Положення про Службу розпорядника Державного реєстру виборців, а також низку проектів інших нормативних документів, які регламентуватимуть діяльність цієї служби, а також регіональних органів адміністрування та органів ведення Державного реєстру виборців.
Закон передбачає, що регіональні органи адміністрування Реєстру відповідно до Закону мають бути утворені в Автономній Республіці Крим – у виборчій комісії Автономної Республіки Крим, в області, місті Києві та місті Севастополі – у відповідних структурних підрозділах обласної, міської державної адміністрації. Регіональні органи адміністрування Реєстру не мають права доступу до бази даних Реєстру, вони лише здійснюють організаційну підтримку, забезпечують взаємодію місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, закладів, установ та організацій стосовно створення та ведення Реєстру, контролюють виконання рішень розпорядника Реєстру.
Натомість органи ведення Реєстру утворюються як відповідні структурні підрозділи при районній, районній у місті державній адміністрації, а у містах обласного значення відповідний структурний підрозділ виконавчого органу міської ради. Таких органів ведення Реєстру має бути утворено 755. Органи ведення Реєстру, відповідно до Закону, мають доступ до бази даних Реєстру та забезпечують ведення Реєстру в порядку, встановленому Законом про Державний реєстр виборців. Повноваження органу ведення Реєстру поширюються на територію відповідного району, міста, району в місті.
На виконання частини четвертої статті 34 Закону Центральна виборча комісія підготувала також пропозиції щодо обсягів фінансування, необхідного для реалізації цього Закону.
Зокрема, загальна потреба у коштах на 2007 рік для реалізації Закону України „Про Державний реєстр виборців” становить 135,7 млн. грн. Як підкреслив Голова Комісії Ярослав Давидович, ці обрахунки здійснювались у чіткій відповідності з положеннями Закону про Державний реєстр, він переконаний, що жодних підстав для дорікання у найменшій надмірності витрат не буде. Отже, передбачені обсяги розподіляються таким чином:
- на первинне формування та первинне уточнення Державного реєстру
виборців, з включенням видатків на створення інформаційно-телекомунікаційної
системи Реєстру, необхідно 79,04 млн. грн.;
- на утворення та утримання Служби розпорядника Державного
реєстру виборців – 4,25 млн. грн.;
- на утворення та утримання органів ведення Реєстру – 51,0
млн. грн.;
- на утворення та утримання регіональних органів адміністрування
Реєстру – 0,63 млн. грн.;
- на утворення та утримання відділу ведення та адміністрування
Реєстру Міністерства закордонних справ України – 0,78 млн.
грн.
Фінансування заходів реалізації цього Закону має здійснюватися з різних джерел. Основним з них є Державний бюджет України, також для забезпечення цих заходів долучаються місцеві бюджети, можливим є також залучення міжнародної технічної допомоги.
Підготовлені Комісією пропозиції найближчим часом буде подано на розгляд до Міністерства фінансів України. Додатково з коштів Державного бюджету України Центральна виборча комісія проситиме надати 107 млн. 428 тис. гривень, суму 25 млн. 14 тис. гривень пропонується профінансувати за рахунок місцевих бюджетів, а 3 млн. 253 тис. гривень – за рахунок коштів, передбачених на утримання Центральної виборчої комісії.
Відділ взаємодії із засобами масової інформації
Секретаріату Центральної виборчої комісії
24.04.2007 р.